Co je copywriting a kdo je copywriter?

Dub 27, 2021 | Tipy a vysvětlení pojmů

Jednoduše řešeno je copywriter člověk, který umí psát. Respektive, ne člověk, který zná abecedu a dokáže spojovat písmena dohromady, ale člověk, který je schopen pomocí slov tvořit příběhy a spojení, která čtenáře zaujmou a nějakým způsobem chytnou jeho pozornost za flígr.

Můžete se setkat z mnoha variacemi tohoto slova, například – copywrighter, copyrighter nebo i jazykem zvaným „čengliš“ kopyrajtr. Nic není špatně a užívat se dá vše ze zmíněného. My v Refreši máme ale copywritery. Píší, takže „writing“ a konkrétně marketingové texty, tudíž „copy“.  Ale znáte to, proti gustu, žádný dišputát.

Co jsou marketingové texty?

De facto cokoliv, co má přilákat stávajícího nebo budoucího klienta k návštěvě vašeho webu, „socek“ či například eshopu. Může se jednat o blog, bannery, direct maily nebo příspěvek na Facebooku.

Co by měl správný „writer“ umět?

Pokud se někdo nazývá „copíkem“, nemusí být Stephen King a mít fantazii na úrovni J.K. Rowling.  Co by ale měl mít, je cit pro slovní spojení, utváření větných celků a pochopení cílové klientely. Mimo to by také měl disponovat několika pilíři:

  1. SLOVNÍ ZÁSOBA
  2. GRAMATIKA
  3. PSYCHOLOGIE
  4. TYPOGRAFIE
  5. SEO

Toto jsou takové hlavní body, které by měl znát každý marketingový psavec.

SLOVNÍ ZÁSOBA

Abyste měli kvalitní slovní zásobu stačí v podstatě jediné – hodně číst. A to cokoliv a kdekoliv. Kdo nečte, ani nepíše. Tak jest.

GRAMATIKA

Samozřejmě není nutné, ani reálně možné, abyste znali veškeré gramatické jevy nazpaměť. Není důležité znát, ale vědět, kde hledat. Pokud tedy máte zdroje, máte i bezchybné texty.

PSYCHOLOGIE

Správný copywrither nemůže používat stále tytéž slovní obraty a „mluvit“ stejnou řečí. Ton of voice je nutné uzpůsobit cílovému zákazníkovi, jelikož například zedník čte jinou řečí než třeba prezident. Emoce jsou v psaní stejně důležité jako v životě.

TYPOGRAFIE

Mezery u procent, číslovky, zalomení řádků, zvýrazňování a hopsa hejsa do Brandejsa. Je toho tolik na co si dát pozor. Takže rada zní, lepší tisíckrát zkontrolovat, než do světa vypustit blábol.

SEO

SEO není nadávka. SEO je kámoš. Opakujte si, SEO je kámoš!  Díky SEO se váš text dostane k relevantnímu publiku, přivedete je tam přes vhodná klíčová slova, a vyburcuje k akci.

Takže, kdo chce copíka míti, měl by Refreš chtíti!